9. Muzeum Egipskie w Kairze. Cuda z grobowca Tutankamona.


Muzeum Egipskie w Kairze zwiedzaliśmy przez prawie cały dzień i wyszliśmy z niego wycieńczeni, nasyceni jak gąbki historią i sztuką starożytnego Egiptu, ale tak bardzo nam się podobało, że myśleliśmy wrócić tam jeszcze raz, by znów się „pomęczyć”. Oczywiście piętro z eksponatami z królewskiego grobowca Tutankamona jest główną atrakcją, bezkonkurencyjną i bezsprzecznie genialną. Tyle złota, szlachetnych i półszlachetnych kamieni, srebra, a przede wszystkim ludzkiej pracy tworzącej arcydzieła nigdy wcześniej nie widziałam, byłam oczarowana ilością skarbów Tutankamona i ich niesamowitym pięknem. Nie będę się w tym miejscu rozdrabniać, bo szczegóły każdy w przewodniku znajdzie, powiem tylko, że warto było czekać na spotkanie oko w oko z faraonem:-) W osobnym, zaciemnionym pokoju muzeum znajduje się słynna i chyba wszystkim znana ze zdjęć maska pośmiertna Tutankamona, ale kiedy stajesz przed nią naprawdę, i w tej zaciemnionej sali patrzy na ciebie swoimi oczami, masz wrażenie, że patrzysz na samego faraona , którego twarz ukryta jest pod maską i ciarki przechodzą po plecach. Widziałam tam ludzi jakby zahipnotyzowanych, którzy przez kilkanaście minut wpatrywali się w nią, może szukali jakiejś energii i na szczęście jest za szkłem, bo pewnie wszyscy chcieliby jej dotknąć, a ja pierwsza 😉

Na kolacje poszliśmy do eleganckiej i przytulnej restauracji głównie dla turystów, zjedliśmy pyszne dania lokalne i postanowiliśmy wznieść toast napojem z hibiskusa i mlekiem z cynamonem za powrót do magicznego Egiptu.

Znaleźliśmy też czas na odpoczynek w hotelu (wreszcie!), na kąpiel w basenie popijając drinki serwowane przez biednego kelnera pracującego w swoim barze zanurzonym w wodzie:-)

Tak, jeszcze tu kiedyś wrócimy. Insh’Allah!

DSC_1721

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s