39. Florencja, miasto które onieśmiela.


O wycieczce do Florencji nigdy nie myślałam na poważnie, może dlatego, że do asymilacji potężnej dawki historii, sztuki i literatury trzeba po prostu dojrzeć. Ja dojrzałam i do studiowania zabytków miasta wzięłam się bardzo poważnie. Szybko moje studiowanie skończyłam, bo doszłam do wniosku, że nie ma co studiować, we Florencji wszystko jest zabytkiem, na każdym rogu są galerie sztuki, muzea, nawet na wolnym powietrzu, na skrzyżowaniach uliczek i pod arkadami stoją rzeźby, już chyba nie mieszczą się w muzeach…Nawet nasz mały hotelik był zabytkowy, z wysokimi sufitami, łukami , skrzypiącym parkietem i ogromnymi lustrami w korytarzu. Florencja jest stolicą Toskanii, jednego z najpiękniejszych regionów Italii. Stara część miasta zadbana, trochę chaotyczna, jest przepełniona duchem artystów i zakochanych. Renesansowe, przebogate kamienice zbudowano z kamienia, pokryto jasnymi dachówkami, jak w starych włoskich filmach (które uwielbiam). Jak na włoskie miasto przystało, na każdym kroku przepełnione kawiarenki, gdzie i młodzi i starsi delektują się wyborną kawą i ciasteczkami. Renesansowy przepych, smak, dobry gust. To przecież miasto mecenasów sztuki jak rodzina Medyceuszy, artystów jak Michał Anioł, Rafael, Dante, Donatello,Verdi…największe nazwiska, geniusze. Tutaj kręcono film „Hannibal”, by głównemu bohaterowi, miłośnikowi sztuki włoskiego renesansu nadać ludzkie oblicze.  Florencja to kolebka odrodzenia, innowacji, świeżych myśli i otwartych umysłów. Stąd nowe trendy zmieniały oblicze Europy.

Katedra

W czerwcu tamtego roku we Florencji wiele się działo. Mieliśmy szczęście trafić na jeden z gratisowych weekendów w muzeach i galeriach. W mieście zainstalowały się oczywiście zabytkowe stare karuzele z konikami i warsztaty przedstawiające stare zawody, średniowieczne umiejętności. Pierwszymi zabytkami, które nas oczarowały w mieście, były: stary imponujący most Ponte Vecchio, zabudowany sklepikami, straganami, mieszkankami, jak na kupiecką część miasta przystało oraz słynna florencka katedra Santa Maria del Fiore (Duomo), której charakterystyczną kopułę można zobaczyć w przynajmniej kilkuset filmach fabularnych… Katedralny kompleks jest zbudowany z 3 części, jedną z nich jest właśnie katedra, drugą wieża-dzwonnica Giotta i trzecią prezbiterium. Wszystkie 3 części zbudowane w tym samym stylu, bogato zdobione marmurem sprowadzonym specjalnie z Sieny, w trzech kolorach: białym, zielonkawym i różowym. wnętrze katedry może trochę rozczarować, bo w porównaniu z jej zewnętrzem wypada skromnie, jakby surowo. Na placu przy Duomo można kupić pamiątki, reprodukcje znanych obrazów i rzeźb, czyli to wszystko, co dla Florencji typowe: sztuka.

Ponte Vecchio

Zwiedzanie muzeów rozpoczęliśmy od galerii Uffizi, czyli najbardziej znanego muzeum włoskiej i flamandzkiej sztuki renesansowej i nie tylko. Uffizi to słowo oznaczające oficyny, urzędy i  było to miejsce, które dawno temu służyło sądom i administracji. Dzisiaj to 2-piętrowa galeria szczycąca się unikatowymi zbiorami dzieł sztuki (rzeźby, obrazy itp.) między innymi Caravaggiego, Rembrandta, Michała Anioła, Rafaella, Durera, Rubensa, Van Dycka, Tycjana… Tutaj znajdują się obrazy z podobiznami wielu polskich władców jak Batory, Zygmunta I i III Wazy, Sobieskiego, Poniatowskiego i innych. Można by tak jeszcze wymieniać i wymieniać, bo zbiory po prostu onieśmielają. Na zwiedzenie i spokojną kontemplację obu pięter należy poświęcić kilka godzin mając na uwadze obowiązkową przerwę, by móc ogarnąć i zapamiętać, co się widziało 5 minut temu, hehe.

Uffizi

Kolejnym ważnym obiektem jest stary pałac Palazzo Vecchio na placu della Segniora, na którym także znajdują się wolno stojące rzeźby, w tym ta przedstawiająca Dawida. W tym muzeum dostaliśmy oczopląsu, mnie rozbolała głowa od przepychu, bogactwa dekoracji. Tutaj dekorowane jest wszystko, ściany, sufity, podłogi, to trójwymiarowa ogromna galeria sztuki dla najbardziej wytrzymałych;-) Pamiętam do dziś te oryginalne kasetony sufitowe, te drewniane dekoracje pokrywające wszystkie sale budynku, nie dałam rady zasymilować tego co widziałam w 3D…Fantastyczne!

Dawid przed Palazzo Vecchio

W warsztatach uczyliśmy się kuć w kamieniu, coś tam wyszło, przynajmniej wykuliśmy w kawałku nasze imiona. Na znanym z pieśni operowych włoskich tenorów placu Św. Krzyża (Piazza di Santa Croce) kolejny zabytkowy, piekny kościólek o tej samej nazwie. Tam znajdują się groby Dantego, Michała Anioła, Galileusza, Macchiavellego i członków rodziny Bonaparte. Kościół zbudowano na planie litery T i posiada liczne kaplice bogatych i ważnych rodzin florenckich, najważniejsze z nich to kaplica Medyceuszy, Baroncellich, Peruzzich z wielkim drewnianym krzyżem zaprojektowanym przez Donatella…Ufffff!

Na placu Santa Croce

Warto zobaczyć także dziedzińce przykościelne, ogrody, w których duchowni oddają się medytacji. Niektóre z nich są naprawdę piękne. Na uwagę zasługuje też Palazzo del Bargello, dawna siedziba trybuna ludowego, później urzędy sądownicze. Jego dziedziniec jest ozdobiony licznymi portretami stróżów prawa.

Na zwiedzanie miasta, spacerowanie po zakamarkach Florencji każdy czas jest dobry. W dzień i w nocy można zwiedzać galerie i muzea, delektować się włoską kuchnią i boskim Cappuccino. W nocy warto pójść na Most Złotników, by obejrzeć te straganiki pełne złotej biżuterii i drogich kamieni. Jednego dnia mogliśmy nawet zobaczyć wyścig starych samochodów.

Bez wątpienia Florencja jest obok Rzymu  najpiękniejszym miastem, gorąco je polecam, kto pojedzie, wróci oczarowany. Kto ie lubi sztuki, ten we Florencji ją zrozumie i pokocha, a kto chce się zakochać, to romantyczna Florencja jest dla niego miejscem idealnym:-)

Wracając, po drodze odwiedziliśmy jeszcze Pizę i jej krzywą wieżę, która naprawdę jest baaaaardzo krzywa. Kompleks wieża-katedra i prezbiterium został zbudowany podobnie do tego we Florencji. Piza jest miastem przyjemnym, trochę hałaśliwym i  jako mniejsza siostra Florencji ma też wiele uroku.

cdn.

4 uwagi do wpisu “39. Florencja, miasto które onieśmiela.

 1. Witam,

  Chciałbym spytać o namiary na ten hotel, gdzie się Państwo zatrzymali we Florencji (plus ew. info o cenach za pokój). Planuję wyjazd do Florencji na wiosnę i właściwie ciekawi mnie wszystko na temat odwiedzin w tym mieście.

  Dziękuję!

  Polubienie

  1. Witam,dziekuje za komentarz i przepraszam ze tak pozno odpisuje,ale jestem w podrozy po Bliskim Wschodzie i rzadko zagladam na bloga.Co do hotelu,nie pamietam naprawde jak on sie nazywal,jesli znajde jego nazwe odpisze.Pozdrawiam serdecznie!

   Polubienie

  1. Czesc Sucharku, pojechalam na wlasna reke, tak najlepiej sie zwiedza:))) tylko lepiej troche poczytac wczesniej i zaopatrzyc sie w dobry przewodnik. Pozdrawiam!

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s