46. Noc świętojańska w Alicante.


Alicante to jedno z 3 największych miast w Autonomicznej Wspólnocie Walencji. Jego nazwa pochodzi z czasów, kiedy  półwysep iberyjski znajdował się we władaniu muzułmanów. Położone na wybrzeżu Costa Blanca, jest popularnym miejscem spędzania wakacji przez Hiszpanów i obcokrajowców, których tutaj, podobnie jak w opisanych poprzednio miastach żyje i pracuje wielu. Alicante będzie się podobać głownie tym, którzy są zainteresowani wypoczynkiem w postaci plażowania, odwiedzania sklepów i balowania w klubach nocnych otwartych w sezonie letnim do białego rana. Wymarzone słoneczne miejsce dla wszystkich zmęczonych pochmurną, deszczową i zimną pogodą w ciągu roku. Piękne, rozległe i zadbane plaże są prawie zawsze pełne gości wszystkich narodowości. A tam gdzie turyści, to i sprzedawcy wszystkiego, kramiki, nocne targowiska i bazary, gdzie kupic można i zegarek od Dolce Gabbana za 20 euro, i torebkę Loewe lub Luisa Vitton’a za 25 euro 😉 a także afrykańskie i indiańskie paciorki, ozdoby, ubrania, słowem jak dobrze poszukasz, to znajdziesz.

Plaza del Postiguet

Plaza San Juan

Zabytkowa część miasta jest warta zobaczenia ze względu na liczne ciekawe obiekty, jak np.  Lonja de Pescado z początków XX wieku, który łączy w swojej konstrukcji elementy budownictwa przemysłowego i neo-arabskie. Jak zwykle ważną częścią zabytkową większości miast są kościoły, bazyliki i katedry. W Alicante można odwiedzić gotycką Bazylikę Najświętszej Marii Panny, która została wzniesiona na ruinach głównego meczetu Alicante (nazwy miast zaczynające się od Ben- i Al- są pochodzenia arabskiego) i jest najstarszą świątynią miasta. Ciekawe są też wieże obronne miasta, dosyć dobrze zachowane (Torres de Defensa de la Huerta de Alicante) broniące miasta przed atakami piratów berberyjskich.  Najładniejsze z nich nazywają się Veronica, Bonanza i Reixes.

W Alicante znajdują się też 2 zameczki, jeden z nich to zamek św. Barbary położony na najwyższym wzniesieniu w okolicy, Benacantil. Był to pierwotnie pałac arabski, ale został przebudowany przez zwycięskich chrześcijan i obecnie składa się z 3 części z różnych okresów czasu: z wieku XIV, XVI i XVIII. Drugim obiektem jest zamek św. Fernando z XIX wieku zbudowany w celu obrony miasta przed inwazją Napoleona.

Na zameczku

Widok z zamku na miasto

Najbardziej znanym świętem w Alicante i jego prowincji są Hogueras de San Juan, które rozpoczynają się już 20-go czerwca od stawiania na placach w miescie dużych kolorowych rzeźb z kartonu i drewna, które pali się dnia 24-go, w noc św. Jana po tym, jak oficjalnie zabawę rozpoczyna fantastyczny pokaz ogni sztucznych na zamku św. Barbary, widoczny w całym mieście. Jest to święto podobne do naszych Wianków, pochodzi z czasów pogańskich i jest związane oczywiście z przesileniem letnim. W czasie obchodów nadejścia lata w całym mieście mają miejsce liczne imprezy, zawody sportowe, corrida, koncerty, cabalgatas czyli pochody przebieranców, a wszystko to dzieje się na ulicach i plażach, głównie na plaży San Juan i del Postiguet, które są najbardziej znane i uczęszczane. W ulicznych sklepikach i barach można smakować lokalne potrawy, jak np. torta de atún (ciasto z tuńczykiem), fideua (makaron a la paella), arroz a banda con alioli i brevas (figi).Co roku spośród reprezentantek każdej dzielnicy miasta wybiera się Królową Fiesty, która patronuje zabawie i która jest żywą reprezentacją alikantyjskich świąt.  Do dnia 29-go czerwca na plażach odbywają sie pokazy i konkursy sztucznych ogni. Wizyta w Alicante w czasie tego letniego święta radości będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem:-)

W regionalnych strojach z prowincji w Alicante w czasie swiat San Juan

cdn.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s