47. Jednodniowe wycieczki w okolice Walencji.


Amatorom  pieszych wycieczek po górkach i jaskiniach polecam kilka ciekawych miejsc w okolicach Walencji, ok. 1-2h drogi z miasta. Chelva, Chovar, gilet i Vall D’Uixo to małe mieściny-wioski znajdujące się wśród górzystych terenów i posiadające atrakcje turystyczne typu jaskinie, ruiny rzymskich akweduktów i dróg, ścieżki wykute w skałach i podziemne rzeczki, po których mozna pływać łódkami.

W Chelva polecam wybrać się na kilkugodzinną pieszą wędrówkę w kierunku ogromnego rzymskiego akweduktu,  który znają wszyscy okoliczni mieszkańcy i stąd nie napotkacie żadnego problemu z jego znalezieniem, także ścieżki są dobrze oznakowane i zgubić się jest naprawdę trudno. Część szlaku prowadzi przez tunele wykute w skale, na dużej wysokości, stąd widoki na okolicę są niesamowite. Na wszelki wypadek należy zabrać gumowce, gdyż często w tych tunelach po deszczu gromadzi się woda i stoi tak przez kilka dni, uniemożliwiając przejście tym, co w sandałkach spacerują. Akwedukt jest piękny, prawie całkowicie zachowany. Po powrocie do miasteczka można zobaczyć śliczną zabytkową fontannę cyganki (La Fuente de la Gitana) i urządzić w jej pobliżu grilla na specjalnie do tego przygotowanym terenie pod zadaszeniem.

W Chovar polecam kilkugodzinną wędrówkę przez lasy korkowe, małe górki i doliny. Z kory drzew korkowych pozyskuje się w okolicy …korek 🙂 do butelek z winem.  Oznakowana trasa okala 2 małe wioski, w których można zjeść lokalne potrawy. Do atrakcji na szlaku można zaliczyć tzw. Lodówkę (Nevera), budowlę z czasów panowania muzułmanów na terenie półwyspu, którą używano do przechowywania śniegu w czasie zimy, także jaskinię (Cueva de los Calaricos), w której można obserwować stalaktyty i stalagmity.

Gilet to kolejna maleńka miejscowość na trasie w kierunku Teruel, gdzie można wybrać się z paczką przyjaciół lub rodziną i urządzić sobie grilla czy nawet wielką rodzinną paellę w specjalnie do tego przygotowanych miejscach. Widzieliśmy tam w jedną z niedziel dziesiątki rodzin, każdy pichcił coś na grillu, na ognisku. Grillowisko jest usytuowane tuż obok sanktuarium Santo Espiritu(Ducha świętego), małego kościoła-zakonu kontemplacyjnego. Można obejrzeć piękny ogród i ręcznie malowane obrazy z drogi krzyżowej.

Na koniec słów kilka o Vall D’Uixo, znanym i turystycznym miejscu w okolicy Walencji ze względu na piękne widoki na prowincję, morze i ciekawe miejsca do zwiedzania. Polecam szczególnie niesamowitą jaskinię San Jose, w której płynie podziemna rzeka o tej samej nazwie. Jaskinia jest wpisana na międzynarodową listę Wielkich Jaskiń świata. Bajkowe naturalne formy ścian i skalnych rzeźb są oświetlone sztucznym światłem, co dodaje tajemniczości i dodatkowego uroku. Składa się z kilku części, które zwiedza się łódeczką z przewodnikiem. W Sali Nietoperzy znajduje się mała piaszczysta plaża! Tuż obok sala z jeziorem Diany i inne pomieszczenia, w sumie o. 3km długości, co do dzisiaj nie zostało jeszcze potwierdzone ostatecznie, istnieje możliwość, że gruta ma długość nawet 5 km. Dech w piersi zapierają malowidła skalne sprzed 15 tysięcy lat!!! Niewątpliwie kiedyś było to miejsce zamieszkania pierwotnych plemion a dziś jest najczęściej odwiedzaną jaskinią w regionie Comunidad Valenciana i rzeka San Jose (św. Józefa) jest najdłuższą żeglowną podziemną rzeką Europy.

 

cdn.

2 uwagi do wpisu “47. Jednodniowe wycieczki w okolice Walencji.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s