54. ” Jerozolimo, nie zapomnę ciebie…” cz.I


Jerozolimo, nie zapomnę ciebie.

Nad rzekami Babilonu siedzieliśmy i płakali
na wspomnienie Syjonu.
Na topolach tamtej krainy
zawiesiliśmy nasze harfy.

Jerozolimo, nie zapomnę ciebie.

Bo ci, którzy nas uprowadzili,
żądali od nas pieśni,
nasi gnębiciele żądali pieśni radosnej:
„Zaśpiewajcie nam którąś z pieśni syjońskich”.

Jerozolimo, nie zapomnę ciebie.

Jakże możemy śpiewać pieśń Pańską
w obcej krainie?
Jeruzalem, jeśli zapomnę o tobie,
niech uschnie moja prawica.

Jerozolimo, nie zapomnę ciebie.

Niech mi język przyschnie do gardła,
jeśli o tobie nie będę pamiętał,
jeśli nie wyniosę Jeruzalem
ponad wszelką swą radość.

Jerozolimo, nie zapomnę ciebie.

Ps 137,1-2.3.4-5.6

Niech ten psalm będzie początkiem i końcem mojego wpisu dotyczącego świętego miasta Jerozolimy. Tygodniowy pobyt  w Mieście Miast to była dla mnie delicja, a dla historyków, wierzących, amantów sztuki, archeologów, religioznawców  to prawdziwa gratka. W tym starym biblijnym mieście odnalazłam wszystko co sprawia, że jest to miejsce niezwykłe: mieszankę kultur, religii, strojów, zwyczajów, języków, różnych smaków, zapachów i kolorów. Jerozolima jest otwartym muzeum, gdzie przeszłość jest ściśle związana z teraźniejszością. Spacer po uliczkach i zakamarkach miasta, które liczy sobie ponad 3 tyś. lat przyprawia o zawrót głowy. Od czasów, kiedy żydowski król Dawid ustanowił w Jerozolimie stolicę swojego królestwa a jego syn Salomon zbudował pierwszą świątynię upłynęło 3 tysiące lat a miasto to jest wciąż synonimem piękna, świętości i odzwierciedleniem nierozerwalnego związku między historią a teraźniejszością każdego z nas. Od wieków jest miejscem niezliczonych pielgrzymek ludzi wszystkich wyznań.

Jerozolima jest świętym miejscem dla wyznawców 3 głównych religii: dla żydów jest faktyczną stolicą Izraela, gdzie znajdują się ruiny autentycznego muru Wielkiej Świątyni, tzw. Ściana Płaczu (Zachodni Mur), dla muzułmanów miejscem świętym jest Wzgórze Świątyni i Kopuła Skały, która skrywa kamień, z którego Mahomet wstąpił do nieba by przynieść ludziom Koran i wreszcie dla chrześcijan jest miejscem nauczania i męki Jezusa Chrystusa.

Mury Starego Miasta

Brama Jaffa

Brama Damasceńska i targowisko arabskie

Jerozolima ((hebr. ירושלים , Yerushalayim, Jeruszalajim; arab. القدس Al-Quds, Al-Kuds oraz اورشليم ŪrshalīmUrszalim, łac. Hierosolyma, Aelia Capitolina, Miasto Pokoju) to największe miasto Izraela, według żydowskiego prawa jest stolicą Izraela, siedzibą parlamentu (Knesset), prezydenta i sądu najwyższego. Paradoksem jest, że ONZ i większość państw jako stolicę Izraela uznaje Tel Aviv, tam też znajdują się siedziby ambasad. Jerozolima jest punktem zapalnym w konflikcie między żydami a muzułmanami z Autonomii Palestyńskiej, którzy dążą do utworzenia ze wschodniej Jerozolimy stolicy Autonomii. Znajduje się na wschodzie kraju, niedaleko Morza Martwego, Betlejem i Jerycha (Autonomia Palestyńska). Stare miasto jest podzielone na 4 dzielnice (quarters) : największa z nich to dzielnica arabska, potem chrześcijańska, żydowska i ormiańska. Stare miasto znajduje się wewnątrz starożytnych murów, wielokrotnie odbudowywanych po kolejnych wojnach na przestrzeni wieków. Obecnie otwartych jest 7 bram do Starówki: brama Jaffa, Damasceńska, Syjonu (Gnojna), Nowa, Heroda, Dawida, Lwów. Brama Złota skierowana w stronę Wzgórza Oliwnego pozostaje zamknięta (zamurowana przez muzułmanów, by żydowski Mesjasz schodząc z Góry Oliwnej nie mógł trafić do miasta). Poza murami starego miasta znajduje się współczesna Jerozolima a w niej muzea sztuki nowoczesnej, galerie, centra handlowe, osiedla, czyli stałe elementy krajobrazu każdego miasta.

Starożytna mapa Jerozolimy

 

źródło: Wikipedia

Ulica starego miasta

W Jerozolimie zatrzymaliśmy się w Domu Polskim prowadzonym przez siostry Elżbietanki w pobliżu Bramy Damasceńskiej w Starym Mieście. Bardzo polecam ten dom wszystkim pielgrzymującym do Jerozolimy, odnajdziecie tam spokój, wspaniałą i obfitą kuchnię polską, bardzo miłe i serdeczne siostry opiekujące się podróżnymi. Odnajdziecie tam małą Polskę:-) Siostry zamykają swój mały konwent o godzinie 22.00, stąd ważne jest, by wracać z wycieczek zawsze przed tą godziną. Z balkonu słychać piekne śpiewy muezinów wzywających do modlitwy oraz dzwony kościelne. Pewnego popołudnia o zachodzie słońca oglądaliśmy panoramę miasta właśnie z tarasu Domu Polskiego i o godz. 18.00 zaczęły bić dzwony na wieczorne msze a zaraz po nich rozległy się śpiewy muzeinów na wieczorną, ostatnią modlitwę muzułmanów. To było bardzo wzruszające, słyszeć nawoływania do modlitwy w różnych językach, do modlitwy różnych wyznań, wszystko to w jednym mieście, w Jerozolimie. Stałam tak przez chwilę zauroczona tymi dźwiękami i przez moment wydawało mi się, że jestem w miejscu, gdzie panuje tylko pokój, braterska miłość i wzajemne poszanowanie dla wyznania i kultury każdego z mieszkańców. Rzeczywistośc, jak pokazuje historia i starożytna, i ta współczesna, jest niestety już mniej kolorowa.

W Starym Domu Polskim

http://www.elzbietankijerozolima.com/stary_dom_polski

Stare Miasto jest zbudowane z kamieni i jasnych cegieł, nawet domy mieszkalne i ulice sa wyłożone jasnym kamieniem, co dodatkowo nadaje charakter starożytny. Uliczki są wąskie, niektóre są wręcz jak labirynty. Każda z dzielnic ma swój niepowtarzalny charakter. W następnym poście: dzielnica żydowska, jej atrakcje i święte miejsca kultu żydowskiego.

Panorama miasta ze Wzgórza Oliwnego

cdn.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s