58. Śladami Chrystusa w Jerozolimie, cz.II.Syjon, Wzgórze Oliwne, Dolina Cedronu i Getsemani.


W Jerozolimie zaskakuje ilość kapliczek i kościołów postawionych w miejscu jakiegoś ważnego wydarzenia związanego z życiem Jezusa i Maryi w mieście. Nie odwiedzaliśmy oczywiście wszystkich, skupiliśmy się na tych najważniejszych co i tak zajęło nam 2 dni zwiedzania. Poza murami miasta, na Wzgórzu Syjon odwiedziliśmy duży kościół zbudowany przez niemieckich benedyktynów, pod wezwaniem Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. W jego wnętrzu znajduje się symboliczna kamienna postać Madonny śpiącej.

 

Niedaleko kościoła znajduje się Wieczernik, pięknie zachowana niewielka sala ozdobiona łukami, w której według tradycji odbyła się ostatnia wieczerza. Dodam, że w Starym Mieście w kilku kościołach różnych wyznań także znajdują się domniemane sale-wieczerniki. W  miejscu Wieczernika teraz znajduje się mały meczet ze ślicznym minaretem. Na zewątrz kompleksu budowli widzieliśmy z kolei pozostałości płyt żydowskich nagrobków, symbolicznych płyt Dekalogu ustawionych w miejscu grobu króla Dawida, wybudowanego w epoce krucjat, kiedy to żydzi nie mogli modlić się przy Ścianie Płaczu. Miejsce to wzbudziło we mnie mieszane uczucia, było zaniedbane, osmolone, w remoncie i jakoś nie wyglądało na miejsce pochówku żydowskiego króla. Do dzisiaj jest miejscem pielgrzymek i modlitw żydów z całego świata, którzy odmawiają tam wersety Tory, zapalają małe świeczki i kłaniają się.

Wieczernik, obecnie meczet

Grób króla Dawida

Nieco dalej odwiedziliśmy niewielkie muzeum holocaustu, gdzie wystawiono Święte Księgi uratowane z pogromu ludności żydowskiej, gdzie zgromadzono ubrania więzienne, pamiątki, nadpalone drewniane świeczniki Hanuka i wiele innych. Na położonym poniżej cmentarzu chrześcijańskim możecie odwiedzić grób Oskara Schindlera i chrześcijańskim zwyczajem zapalić świeczkę lub żydowskim zwyczajem zostawić kamyczek. W okolicy wzgórza syjońskiego warto zajrzeć do kościoła Piania Koguta (św. Piotra w Gallicantu) wzniesionego w miejscu, gdzie Piotr 3 razy wyparł się Jezusa. Ciekawostką jest, że przy każdym z kościołów czy „przystanków” chrześcijańskich znajdują się kamienne tablice wyjaśniające okoliczności powstania budowli oraz cytaty z pisma świętego. I tak np.: przy wejściu do kościoła Piania Koguta czytamy na kamiennej tablicy: „A Pan obrócił się i spojrzał na Piotra. A Piotr wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał.” Łk 22,61 i 62

Obowiązkową wycieczką w Jerozolimie jest wycieczka na Wzgórze Oliwne i do Doliny Cedronu poniżej. Spacerując po murach Starego Miasta (co gorąco polecam!!!) podziwialiśmy widoki na Wzgórze, którego lwią część zajmuje ogromny i bardzo stary (jeden z najstarszych na świecie cmentarzysk) żydowski cmentarz. Żydzi zgodnie z tradycją są chowani twarzą na wschód, skąd ma przyjść Mesjasz i zmartwychwstanie, i jako że przyjdzie on do Jerozolimy właśnie ze Wzgórza Oliwnego, tam chcą być pochowani. Do Starego Miasta ma wejść triumfalnie przez Złotą Bramę, którą jednak najpierw trzeba będzie otworzyć, hehe, bo przezorni sąsiedzi muzułmanie zamurowali ją szmat czasu temu, tak na wszelki wypadek 😉

Dolina Cedronu to piękna i zielona dolina łez między Wzgórzem Świątynnym a Wzgórzem Oliwnym, przez którą kiedyś szedł płacząc Dawid wraz z towarzyszącym mu tłumem, po tym, jak wygnał go z miasta jego własny syn. Około 1000 lat później szedł tędy Jezus, opuszczony przez swych uczniów, w więzach, bity i pędzony na spotkanie z sędzią. Dzisiaj turyści odwiedzają w niej świątynię, w której znajduje się pusty grób Maryi. Jej wnętrze jest ciemne, zakopcone i oświetlone tylko świecami i prawosławnymi lampami, których dziesiątki wiszą w całym pomieszczeniu.

Przy grobie Maryi

Getsemani (Ogród Oliwny, Ogrójec) jest położony nieco wyżej, można dojechać do niego autobusem, taksówką lub wybrać się na dłuższy spacer, co też my zrobiliśmy i byliśmy bardzo zadowoleni, gdyż mogliśmy podziwiać jednocześnie przepiękny zachód słońca nad Jerozolimą. Na kamiennej płycie przed wejściem przeczytacie napis: „Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak ja chcę, ale jak Ty”. W zamkniętym i ogrodzonym metalową siatką ogrodzie rosną drzewa oliwne, które być może faktycznie rosły w czasach Jezusa, bo ich pnie są baaaaardzo grube i rozrośnięte, a drzewa oliwne znane są z długowieczności. Nie mogłam ich objąć i ucałować jak prosiła moja Mama mówiąc, żebym pocałowała te drzewa, bo one widziały i słyszały Chrystusa. Siatka chroniąca ma tak małe oczka, że byłam w stanie tylko wcisnąć jeden palec, by dotknąć pnia, ale i to dobre! Wyobraźmy sobie, że nagle każdy odwiedzający chce objąć i ucałować drzewo…tak jak przeżyły 2000 lat, tak pewnie obumarłyby w ciągu kilkunastu… W obrębie ogrodu wybudowano kościół Narodów. Na szczycie wzgórza można także podziwiać inne zabytki chrześcijańskie, najbardziej widoczny z nich to cerkiew św. Marii Magdaleny.

Zachód słońca nad Jerozolimą, widok z Góry Oliwnej

Na wschodnim zboczu znajduje się osiedle arabskie, Al Azarija, zwane też Betanią, gdzie ukrywał się Jezus podczas prześladowań ze strony faryzeuszy. Mówił: „Tu zamieszkam, bo upodobałem je sobie” Ps 132,14 BW. W Betanii znajdował się dom Maryi, Marty i Łazarza. Tutaj znajduje się grób Łazarza.

Po powrocie do Starego Miasta zjedliśmy kolację w porządnej restauracji Amigo Emil na ulicy Al Khanqa, w dzielnicy chrześcijańskiej (Christian Quarter). Polecam ją, gdyż była czysta, serwowano nam duże porcje za niewygórowane ceny. Jako przykład pysznej izraelskiej kuchni podam: kuskus (maftool) z sosem sezamowym i kurczakiem z rodzynkami i cynamonem (mniaaaaaaam!), shawarma (kebab), hummus (zimna przekąska zrobiona z utartej ciecierzycy, pasty sezamowej tahini, czosnku i oliwy i soku z cytryny) jedzony z chlebem pita oraz matabal. Na każdym kroku w mieście można dostać świeżo wyciskany sok z granatów, którym opijałam się bez żadnego skrępowania;-)

Hummus

W następnym wpisie współczesna Jerozolima i słynny Yad Vashem.

cdn.

Jedna uwaga do wpisu “58. Śladami Chrystusa w Jerozolimie, cz.II.Syjon, Wzgórze Oliwne, Dolina Cedronu i Getsemani.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s