65. Woleli samobójstwo od niewoli. Historia Masady.


Masada położona w sercu pustyni judejskiej, niedaleko od brzegu Morza Martwego, między Ein Gedi i Sodomą, od roku 2001 jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jej ruiny są ostatnią żydowską fortecą rozbudowaną przez króla Heroda w latach 37-31 p.n.e, która była w czasach starożytnych i jest do dzisiaj symbolem umiłowania wolności, oporu wobec najeźdzcy i solidarności. Upadek Masady w 73 roku n.e przed naporem Rzymian był początkiem tragicznego końca królestwa Judei i okresu Drugiej Świątyni.

Historia Masady została spisana przez Józefa Flawiusza, dowódcę Galilei w czasie Wielkiego Powstania. Do dziś nie wiadomo, czy jego relacja jest całkowicie zgodna z rzeczywistością, ale póki co jest ona jedyną odnalezioną do tej pory i tak szczegółową historią. Twierdza Masada znajduje się na górze na poziomie ponad 450m i została wzniesiona na jej płaskowyżu na powierzchni o długości 650m i szerokości 300m. Z jej ruin rozciąga się fantastyczny widok na pustynię judejską i brzeg Morza Martwego. Wzniesiono ją za panowania Aleksandra Jonathana z dynastii hasmonejskiej a dokończono za panowania Heroda.  Znajdowały się w niej pałac, synagogi, domostwa, liczne zbiorniki na wodę i żywność, wieże wartownicze, mury obronne i rytualne łaźnie (mykwy).

W roku 73 n.e. Masada była jednym z ostatnich ośrodków oporu przeciw Rzymianom. Oblężeniem twierdzy dowodził Flawiusz Silva. Dowódcą żydów z twierdzy był w tym czasie Eleazar Ben Yair. Rzymianie, w liczbie ok. 8000 żołnierzy zbudowali 8 obozowisk i usypali poteżną skarpę z ziemi i drewna wokół twierdzy i za jej pomocą chcieli się dostać do środka. W obliczu zbliżającej się klęski, Eleazar podjął decyzję o rezygnacji z dalszej obrony fortecy. Nie chciał jednak poddać się Rzymianom, stąd wybrał tragiczną i honorową drogę zakończenia walki. Rozkazał wybrać spośród meżczyzn 10, którzy mieli zająć się zabiciem pozostałych mieszkańców, w tym wszystkich kobiet i dzieci. Wśród tych dziesięciu miał znalezć się 1, który zabije tych dziewięciu pozostałych i sam, na końcu masakry, popełni samobójstwo. Rzeź rozpoczął sam dowódca, zabijając swoją żonę i dzieci. Pozostawiono nietknięte zapasy żywności, wody i broni, by pokazać Rzymianom, ze ich decyzja nie była podyktowana desperackim głodem lecz świadomym wyborem śmierci nad życiem w niewoli. Cudem ocalały 2 kobiety z pięciorgiem dzieci ukryte w kanale. Po zdobyciu Masady Rzymianie ostatecznie podbili Juedee. Przez kilka wieków od masakry Masada nie była zamieszkana. W 5-tym wieku n.e. fortecę zamieszkali mnisi, wycofując się z niej w wieku 7-ym po najeździe muzułmanów. Od tamtej pory pozostała niezamieszkała.

W okolicy Masady znajduje się Park Narodowy Masada, można pojeździć dżipem po pustyni. Do fortecy można dostać się kolejka linowa i podziwiać dzięki niej wspaniałe widoki lub pieszo, po scieżce ¨węża¨, zajmuje ona około 1h. Na dole znajduje się centrum informacji turystycznej, bary, sklep, toaleta.

Dzisiaj Masada i jej historia są symbolem jedności i bohaterstwa narodu żydowskiego a żołnierze w Izraelu składają przysiegę wierności swojemu krajowi w jej ruinach.

Jedna uwaga do wpisu “65. Woleli samobójstwo od niewoli. Historia Masady.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s