68. Wielkanoc po polsku.


¨Było tak. Miesiąc przed świętami o ich bliskości obwieszczał na wsiach oraz w miasteczkach kwik zarzynanych świń. Aby przygotować naprawdę smaczne szynki, kiełbasy czy polędwiczki, potrzeba czasu. Dlatego masowe świniobicie zaczynano w środku Wielkiego Postu. Wymagało to sporego hartu ducha, żeby całymi dniami gotować, wędzić i marynować mięso, ale go nie kosztować. Najlepsze szynki uzyskiwano po kilku dniach wędzenia, stosując do tego różne gatunki drewna. Choć równie dobrym sposobem było zapiekanie w razowym cieście wewnątrz pieca używanego zwykle do wypiekania chleba. Wedle wspomnień Kazimierza Iwanowskiego zamieszczonych w książce Tomasza A. Pruszaka „O ziemiańskim świętowaniu” taka szynka „po paru godzinach jest gotowa i po lekkim ostygnięciu kruszy się jak chleb. Szynka jest soczysta i wonna, nic z niej nie uciekło”.

Po rozprawieniu się ze świniami przychodziła pora na sprzątanie w zagrodach i obejściach oraz bielenie fasad domów. „Gospodynie myją też dzieci, przygotowują dla wszystkich domowników odświętne ubrania” – odnotowała pod koniec XIX wieku Marianna Jasiecka podczas wizyty w wielkopolskiej wsi Polwica. Również w miastach wszyscy przystępowali do wiosennych porządków i musieli się spieszyć, bo od Niedzieli Palmowej zaczynał się pełen wyjątkowych atrakcji Wielki Tydzień. Wtedy na każdą rodzinę spadały rozliczne obowiązki. Dobry katolik winien był uczestniczyć codziennie w choć jednej mszy, przynajmniej raz się wyspowiadać, a każdego wieczoru przeczytać dłuższy fragment Nowego Testamentu.Szanująca się kobieta musiała upiec jeszcze kilka smacznych ciast.

Tuż po niedzieli gospodynie przystępowały do wypieków. „Natomiast każdy mąż sprytny i zrównoważony starał się wymknąć na ten czas od żony” – zauważał we wspomnieniach „Wielkanoc we dworze polskim na Litwie” Adam Habdank. I wiedział, o czym pisał, bo w pomieszczeniach kuchennych narastała wówczas atmosfera zbiorowej histerii. Anna Potocka, przygotowująca Wielkanoc w majątku Oleszyce pod Lubaczowem, zapisała w pamiętniku: „Pamiętam przerażenie Stasia [męża – przyp. aut.], jak wszedł pośpiesznie i hałaśliwie do kuchni, a ja przyskoczyłam do niego: »Cicho, cicho!«. Zatkałam mu usta ręką i na palcach wyprowadziłam z kuchni; a to baba rosła i bałam się, że się otrzęsie i opadnie!”.

Baba to najniezwyklejsze ze wszystkich ciast – do pieczenia oprócz drożdży, mąki i cukru potrzebna była co najmniej setka utartych żółtek kurzych jaj, wódka, szafran, mielone migdały i rodzynki – odznaczała się wyjątkową wrażliwością. Przed rozpoczęciem wypiekania gospodynie wypraszały z kuchni wszelkie niepowołane osoby. Potem uszczelniały szpary w oknach, aby się baba nie przeziębiła, a przed włożeniem do pieca – by rosła i nie opadła – nakrywano ją lnianym obrusem. Po upieczeniu zaś okrywano puchową pierzyną, by stygła jak najwolniej. Pisarz Jarosław Iwaszkiewicz wspominał, że w domu jego rodziców wielkanocną babę, gdy tylko wyjęto z pieca, kładziono na poduszkę, a następnie służąca kołysała nią jak dzieckiem tak długo, póki nie ostygła. Przy ciepłej jeszcze babie wolno było rozmawiać jedynie szeptem, a chodziło się na paluszkach. Wszystko dlatego, że jeśli baba wielkanocna się nie udała, oznaczało to hańbę dla pani domu. Po takiej przeprawie wypieczenie zwykłego mazurka czy placka z kruszonką stawało się niewartym uwagi drobiazgiem.

Kiedy dom przypominał pole bitwy, a zajęte walką z bałaganem i ciastami gospodynie pałały żądzą mordu, dla mężów najrozsądniejszym wyjściem było oddanie się obrzędom religijnym. Najlepiej takim, które dawały szansę na jakąś dodatkową rozrywkę. W Wielki Czwartek wedle opisu Jana S. Bystronia w „Dziejach obyczajów w dawnej Polsce” niezwykłym powodzeniem wśród gapiów cieszyło się publiczne obmycie nóg przez ważne osoby wytypowanym 12 starcom. Jak niegdyś Chrystus apostołom, tak w szlacheckiej Polsce król, magnaci i biskupi tego dnia symbolicznie szorowali nogi biedakom.

Jędrzej Kitowicz w „Opisie obyczajów i dziejów za panowania Augusta III” wspomina, że gdy monarcha kończył myć nogi starcom, „sadzano ich potem do stołu, a król i znakomitsze osoby im usługiwały”. Po uczcie zaś każdy otrzymywał nowe ubranie, łyżkę, nóż, a nawet „serwetę, w której dukaty były zawiązane”. Poeta Władysław Syrokomla twierdził, iż „za Stanisława Augusta raz się trafiło, że każdy z 12 starców miał sto lat, a jeden 125”, choć pewnie artystę w tym miejscu poniosła już fantazja. Tak czy inaczej po trudnym okresie Wielkiego Postu można było sobie wreszcie pozwolić na publiczne rozrywki.

Ranek w Wielki Piątek rozpoczynano od zabawy w pastwienie się nad postnym jedzeniem. Urządzano pogrzeb żuru, co wedle opisu Jana S. Bystronia polegało na tym, że jakiejś nieświadomej ofierze dla żartu żur ten wylewano na głowę. Z kolei śledzia symbolicznie wieszano na drzewach. „Karząc go niby za to, że przez sześć niedziel panował nad mięsem” – wspominał Kitowicz. Znęcano się nie tylko nad jedzeniem. „Rano budziły nas krzyki z pokoi starszego rodzeństwa, gdzie rózgą dostawali boże rany. Nic nie chroniło nas od tej tradycyjnej w skóry” – wspominała dzieciństwo w Rzeszynku w Wielkopolsce Izabela Drwęska. Co bardziej gustujący w dawnych tradycjach rodzice tego ranka sprawiali lanie dzieciom dla upamiętnienia męki Chrystusa. Następnie brano się do malowania lub dekorowania jaj, które w Wielkanoc dawano obitym wcześniej pociechom do zabawy lub w prezencie przyjaciołom.

Największą atrakcję stanowiły tego dnia wycieczki do kościołów, aby obejrzeć, jak udekorowano grób Chrystusa.Wedle wybitnego etnografa Zygmunta Glogera zwyczaj budowania w kościołach wystawnych grobów chrystusowych od czasów średniowiecznych upowszechnił się jedynie w Polsce i na jej pograniczu. Przybyszy z Zachodu zaskakiwało ich bogactwo i niezwykłe formy. „Wszystko to nader okazałe dla nieprzeliczonej liczby lamp i świec jarzących” – opisał w połowie XVII wieku obejrzane w warszawskich kościołach chrystusowe groby francuski historyk Jean de Laboureur. Najbardziej zaś zaskoczył go militarny grób Chrystusa w kościele Jezuitów, który „był cały złożony z pałaszów, szyszaków i broni prawdziwej”. Za czasów Jędrzeja Kitowicza można było ujrzeć przy grobach przeróżne niezwykłości. Spotykało się „lwy błyskające oczami szklanymi”, a także „morze bałwany swoje miotało”, zaś „Longin [legionista] siedzący na koniu zbliżał się do boku Chrystusowego z włócznią. Maryje stojące pod krzyżem ręce do oczów z chustkami podnosiły” – opisywał Kitowicz. Jednym słowem, prawdziwy teatr mający przyciągać uwagę gapiów, często nijak się mający do biblijnych relacji. Do tego jeszcze dla podkreślenia splendoru osoby Zbawiciela w miastach przy grobach warty pełnili prawdziwi żołnierze. Na wsiach za żołnierzy przebierano parobków.

Atrakcyjność takich dekoracji sprawiała, że w Wielki Piątek kościoły stawały się centrum życia towarzyskiego. „Towarzystwa umawiają się tam a tam spotkać, dowiedziawszy się wprzód, w których kościołach wystawa najwspanialsza” – opisywał pod koniec XVIII wieku zwiedzający Warszawę Fryderyk Szulc. Przybywszy do świątyń, ludzie klękali, ostentacyjnie modlili się przed chrystusowym grobem, po czym „zasiadają zaraz na krzesłach, wpatrując w przechodzące tłumy, zaczepiają znajomych, rozmawiają o wielu niepobożnych przedmiotach itp.” – relacjonował Szulc.

Z kolei wieczorem gapie mogli się ekscytować innym widowiskiem, a mianowicie procesją osób zwanych kapnikami ubranych w wielkie kaptury. Jej uczestnicy biczowali się przy każdej stacji drogi krzyżowej. Jeden zaś z nich udawał Chrystusa i „dźwigał wielki krzyż, przyklękając wciąż po drodze, bito go łańcuchem od krzyża, wołając »Postępuj, Jezu!«” – opisuje Bystroń. Jean de Laboureur ze zgrozą odnotował, że warszawscy „kapnicy” biczowali się po gołych plecach do krwi, przeraźliwie przy tym wrzeszcząc. Podobne procesje zapamiętał z dzieciństwa (połowa XVIII wieku) spędzonego w Brześciu Julian Ursyn Niemcewicz. Wedle jego relacji na dany znak „kapnicy” odkrywali plecy i siekli w nie pejczykami aż do krwi. Występ powtarzano pięciokrotnie dla upamiętnienia pięciu ran Chrystusowych. „W bractwie tym uczestniczyli pierwsi obywatele województwa” – wspominał Niemcewicz. W tym nawale rozrywek nie zapominano w Wielki Piątek o spowiedzi, zwłaszcza że o wiele łatwiej było uzyskać tego dnia rozgrzeszenie.

W Wielką Sobotę od samego ranka czekały znów nowe atrakcje. Należało bowiem przygotować do poświęcenia szykowane tygodniami jedzenie. Jako że nadal obowiązywał post ścisły i każdy szanujący się katolik spożywał minimalne ilości strawy, stawianie na stoły cudownie pachnących wędlin, ciast i kiełbas wystawiało domowników na trudne do zwalczenia pokusy. A wszystko za sprawą upowszechnionego ok. XVII wieku zwyczaju, który nakazywał, by proboszczowie przybyli do wiernych i w domach święcili potrawy. Po poświęceniu i modlitwie gospodarze zwykle w podzięce częstowali gościa nalewkami. Na koniec obchodu po domach wiernych duchowny bywał już więc zalany w trupa.Biskup płocki Andrzej Stanisław Załuski w piśmie do proboszczów w 1733 roku upominał: „Zamiast poświęcić ogień i wodę, słuchać spowiedzi itp., wszystko to opuściwszy, biegają po wsiach i domach, i często ledwie zdążają na jutrznię”. I ze zgrozą ganił, że wieczorem w Wielką Sobotę „niezdolni są nawet do odprawienia mszy świętej ze zgorszeniem ludu i zniewagą stanu duchownego”. Chcąc temu zapobiec, biskup nakazywał proboszczom: „Niech wyłożą wiernym, że nie jest koniecznością wszystkie pokarmy poświęcić, lecz dość niektóre z nich, choćby tylko sam chleb, a ten z łatwością może być przyniesiony do drzwi kościelnych”.

Nic nie wiadomo o tym, że biskup Załuski mógł się poszczycić jakimś wychowawczym sukcesem. Jednak niezależnie, w jakiej formie były osoby duchowne w sobotni wieczór, i tak wówczas lub najpóźniej o świcie w niedzielę odbywały się w kościołach msze rezurekcyjne, kończone uroczystą procesją. I znów wszystko miało formę wystawnego widowiska. Gdy czytano ewangelię, pilnujący chrystusowego grobu żołnierze musieli odgrywać sceny pantomimiczne z udawaniem strachu lub padaniem plackiem na posadzkę podczas czytania opisu zmartwychwstania. Potem odpalano petardy, strzelano z dział, bito w dzwony, a wierni czynili hałas na najprzeróżniejsze sposoby. Młody Juliusz Słowacki, będąc w Nieświeżu na rezurekcji u Radziwiłłów, wspominał, że w kulminacyjnym momencie mszy na polecenie księcia „dano ognia z dwunastu dział, a dzwonnicy na wieżach wystrzelili z dwóch moździerzy, a całe pospólstwo strzelało z kluczków, z dubeltówek, z krócic i był huk taki, że zawalił się pułap w domie pewnego mieszczanina”.

Po tak radosnym poranku wreszcie można było przystąpić do niczym nieskrępowanej i już zupełnie legalnej zabawy. Dobry wstęp stanowiło odpowiednio wystawne wielkanocne śniadanie. Wojewoda miński Mikołaj Sapieha ok. 1640 roku, kiedy zaprosił na takowe innych magnatów, zasłynął tym, że na świątecznym stole ustawił 12 pieczonych jeleni symbolizujących każdy z miesięcy. Naokoło nich stały 52 ciasta, każde inne, tak jak to bywa z tygodniami w roku. Obok nich 365 identycznych babek, na każdy dzień roku jedna. A oprócz tego oczywiście rozłożono masę innego jedzenia. Na środku zaś ogromnego stołu górował nad wszystkim wypieczony z ciasta ogromny baranek z chorągiewką otoczony przez cztery pieczone dziki.

Dwa stulecia później Andrzej Rostworowski, goszcząc pod Mińskiem u swego wuja Edwarda Horwatta w pałacu w Narowli, zapamiętał, że na wielkanocne śniadanie ustawiono w bibliotece stół o długości jakichś 12 metrów. „W środku zielona altana, w niej baranek. Z dwóch końców stołu głowy: świni pieczonej i dzika w skórze z jajkiem w pysku. Głuszec, cietrzew, dzika kaczka w piórach, a potem już szynki gotowane i pieczone, całe stosy kiełbas, pieczone prosię z kaszą, rolady, pieczone ptactwo, indyki nadziewane śliwkami albo kasztanami” – wyliczał Rostworowski. Mając do czynienia z taką masą potraw, i to po sześciu tygodniach postu, ludzie dosłownie się na nie rzucali, przypłacając to bardzo szybko różnymi dolegliwościami żołądkowymi. Przed tak bolesnymi kłopotami próbowano się zabezpieczać na różne sposoby. Wierzono, że zanim zacznie się obżarstwo, należy zjeść usmażoną na maśle pokrzywę lub poświęcony przez księdza chrzan. Jednak nawet jeśli to w czymś na początku pomagało, to przecież był jeszcze Poniedziałek Wielkanocny. Wedle świątecznej tradycji tego dnia chodzono w gości. A zjedzenia serwowanych wówczas poczęstunków nie wypadało odmówić.

Aby zrobić przerwę w konsumpcji, niekiedy w świąteczną niedzielę Polacy zdobywali się na jakąś aktywność ruchową, choć bez szaleństw. Wśród zabaw towarzyskich największą popularnością cieszyła się walatka. Dwaj gracze brali do rąk pisanki i uderzali jedną o drugą. Przegrywał ten, czyje jajko zostało stłuczone.

Po dniu marazmu nieuchronnie nadchodził lany poniedziałek. Wedle opisu Kitowicza „panowie i dworzanie, panie, panny, nie czekając dnia swego, lali jedni drugich”. Robiono to wiadrami na zewnątrz domu, a często także wewnątrz. „Stoły, stołki, kanapy, krzesła, łóżka, wszystko to było zmoczone, a podłogi jak stawy, wodą zalane” – relacjonował Kitowicz, dodając, że „największa była rozkosz przydybać jaką damę w łóżku, to już ta nieboga musiała pływać w wodzie między poduszkami i pierzynami, jak między bałwanami, przytrzymana albowiem od silnych mężczyzn, nie mogła się wyrwać z tego potopu”.

I w tak uroczy sposób dobiegały końca kolejne święta wielkanocne. Zupełnie jak i dziś nasi przodkowie dopiero wtedy mogli wreszcie odpocząć. ¨

Newsweek, ¨Swiateczny armagedon, czyli Wielkanoc po polsku¨

Andrzej Krajewski 

Jedna uwaga do wpisu “68. Wielkanoc po polsku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s