93. W poszukiwaniu Rafflesii.


W poszukiwanie kwitnących Rafflesii wybraliśmy się w towarzystwie przewodnika, bo samemu po pierwsze nie wolno chodzić po dżungli i szukać tego kwiatu, którego i tak samemu się nie znajdzie jesli nie wiadomo gdzie szukać, a po drugie roślina ta jest chronionym przez prawo skarbem narodowym i nawet nie można za bardzo jej dotykać. Rafflesia kwitnie tylko przez 5 dni, potem gnije i wydziela okropny zapach zgniłego mięsa. Jest ona najwiekszą rośliną-pasożytem dziko rosnącą na świecie. Jej naturalnym środowiskiem  jest azjatycki południowy wschód (Malezja i Indonezja z Borneo, Filipiny, Sumatra ). Istnieje jedna jeszcze większa roślina, kwiat Amorphophallus titanum, ale jest on sztucznie hodowanym okazem w ogrodach botanicznych w Niemczech, Holandii etc, stąd jakby się „nie liczy” 🙂

Mieliśmy szczęście zobaczyć Rafflesię (nazwaną tak na cześć sir Thomasa Stamforda Raffles’ a, brytyjskiego gubernadora południowoazjatyckich kolonii i „założyciela” brytyjskiej kolonii w Singapurze) na 3 dni przed wylotem z kraju, już właściwie byliśmy zrezygnowani i przekonani, że się nie uda, ale okazało się, że kwitnie ona także w regionie Cameron Highlands, w selwie i tam właśnie zabrał nas przewodnik. To tyle, zdjęcia powiedzą więcej:-)

Oto ona, RAFFLESIA!

Z Cameron Highlands wróciliśmy do KL i dwa dni później lecieliśmy liniami Emirates do domu…Wszystko co dobre szybko się kończy. Oby do następnych wakacji!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s