95. Sultanahmet, serce Stambułu. Sultan Ahmet Camii i Ayasofya.


Ta stara zabytkowa dzielnica miasta jest centrum turystycznego Stambułu, tutaj znajdziecie większość hoteli, restauracji, sklepów z pamiątkami, słodyczami (słynne Turkish Delight). Jednak to nie one są ważne lecz fantastyczne zabytki, między innymi Błękitny Meczet i Hagia Sofia (Kościół Mądrości Bożej, Wielki Kościół). Hotel, w którym się zatrzymałam, Serenity Hotel, był taki sobie, tzn. dużo lepiej wyglądał na zdjęciach na stronie http://www.booking com niż w rzeczywistości. Jest skromny, średnio nowy, pokoje są malutkie, ale za to pracownicy hotelu są uprzejmi, pomocni, udostępniają mapy i ulotki.  Lepszym wyborem był hotel Mono Suites z przezabawnym młodym recepcjonistą, wielkim fanem Realu Madryt. Pokoje w tym hotelu są nowoczesne, ładne, jasne, wygodne, bardzo polecam. Centrum miasta jest absolutnie pełne turystów o każdej porze roku, ja byłam w październiku i listopadzie i także obijałam się o tłumy zwiedzających i stałam w kolejkach po bilety. Ceny są niższe niż w sezonie letnim, ale tylko te w hotelach, sklepach i na bazarze. Ceny biletów wejściówek do zabytków są taki same w ciągu całego roku.

blue mosque

Sultanahmet Camii, Błękitny Meczet

Błękitny Meczet (właściwie Meczet Sułtana Ahmeda, Sultanahmet Camii lub Sultan Ahmet Camii) jest największym i najpiękniejszym meczetem w mieście, ma 6 wysokich, smukłych minaretów a jego budowę w 1609 roku rozpoczął 19-letni sułtan Ahmed I. W obrębie meczetu znajdują się także madrasa (szkoła koraniczna), jadłodajnia dla ubogich, szpital, hale handlowe, szkołę, mauzoleum, karawanseraj i fontanna. Karawanseraj to miejsce w postaci zazwyczaj dziedzińca, gdzie zatrzymywały się karawany, gdzie odpoczywali podróżni, zwierzęta, gdzie przetrzymywano towary. Meczet nazywany jest błękitnym ze względu na kolor fajansowych płytek (jest ich ok. 21.000 sztuk) pokrytych motywami roślinnymi. Kobiety przed wejściem muszą nakryć głowę i odsłonięte ramiona chustą, wszyscy muszą ściągnąć buty przed wejściem, jak w każdym meczecie. Można w środku spokojnie robić zdjęcia. Wstęp jest bezpłatny.

sultanahmet1

sahmet

DSC_0010

Wnętrza Błękitnego Meczetu

DSC_0012

blue_mosque_

Hagia Sofia to monumentalny kościół bizantyjski z VI-go wieku! W wieku piętnastym, po zdobyciu przez Turków Konstantynopola, został on przekształcony w meczet, dobudowano minarety i w środku ozdobiono wersami Koranu. Obecnie jest to muzeum, do którego wstęp kosztuje 25 lir tureckich. Można wejść na górne piętro i podziwiać zapierające dech w piersi obrazy ze złotej ceramiki, zdobienia łuków i ciemnozielone kolumny. Na parterze w sali głównej można podziwiać minbar y mihrab, duże lampy i przede wszystkim cudowną i ogromną kopułę „zawieszoną” w powietrzu, cud ówczesnej architektury. W muzeum Ayasofya nie mogło zabraknąć… kota 🙂

DSC_0030

Hagia Sofia

DSC_0063

DSC_0050

DSC_0066

DSC_0065

DSC_0113

cdn.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s