Jednym z najcudniejszych miejsc, jakie w Edynburgu widziałam, jest zabytkowy cmentarz Greyfriars, który znajduje się tuż obok ulicy i placu Grassmarket, w samym centrum miasta. Cmentarz ten w niczym nie przypomina naszych polskich cmentarzy obładowanych zniczami, wielkimi grobowcami z lastryka i bukietami sztucznego kwiecia. Tutaj jest to zielony, zadbany i przepiękny park, z uliczkami, ławkami postawionymi między starymi, ciemnymi płytami nagrobkowymi. Właściwie to nie ma grobów jako takich, tylko wystające z ziemi lub wbudowane w mur cmentarza tablice pamiątkowe.

W XVI-ym wieku członkowie nowego ruchu religijnego, the Covenant, podpisali tutaj dokument, który zakładał oddzielenie się od katolicyzmu, wprowadzał nowe światło na odłam reformacji, które to dało początek prezbiterianizmowi i purytanizmowi. Członkowie ruchu, jako rebelianci religijni, zostali wyłapani i osadzeni w więzieniu przy cmentarzu. Niedługo później zostali zabici przez generała Mackenzie’go, zwanego „Krwawym”. Cmentarz jest otoczony aurą tajemniczości i na jego temat opowiada się wiele legend. Nie tylko legend. Są świadkowie, którzy twierdzą, że zostali „zaatakowani” przez ducha wałęsającego się po cmentarzu generała, który po zbrodni nie może zaznać spokoju. Niektórych straszą cierpiące dusze tam zamordowanych. Faktem jest także to, że część cmentarza, w której zostali zamordowani członkowie the Covenants jest od lat zamknięty dla zwiedzających właśnie z powodu zgłaszanych dziwnych zjawisk, przypadków posiniaczenia, czy nacięć na skórze w czasie nocnych wizyt. W niektórych kryptach i mauzoleach co bardziej „nawiedzeni” łowcy mocnych wrażeń odprawiali nawet czarne msze i wywoływali duchy.

DSC_0098

DSC_0097
Część cmentarza zamknięta dla zwiedzających. Tutaj zamordowano the Covenants

Na cmentarzu pochowani są znani i zasłużeni dla Edymburga i Szkocji, jak np. James Buchanan, George McKenzie, Duncan Ban McIntyre y wielu innych. Cmentarz jest jedną z głównych atrakcji Edynburga.

Miejsce to jest znane także z tego, że po publikacji pierwszego Harrego Pottera stało się miejscem pielgrzymki jego fanów, a to z powodu dziwnego podobieństwa nazwisk postaci sagi i autentycznych zmarłych pochowanych w Greyfriars. Np. nazwisko Williama McGonagall’a, ochrzczonego „najgorszym poetą Wielkiej Brytanii”, stało się nazwiskiem wspaniałej, dla kontrastu, pani profesor Minervy McGonagall. Na cmentarzu są też pochowani ojciec i syn, Thomas Riddel, a prawdziwe nazwisko Voldemorta to Tom Marvolo Riddle, jego ojciec i dziadek też nosili to samo nazwisko i nawet Harry Potter odwiedza ich groby na tym cmentarzu. Wreszcie, w Greyfriars, ma miejsce starcie Harry’ego i Voldemorta.

Niedaleko cmentarza znajduje się przepiękny budynek szkoły Georga Heriota, darczyńcy, który przeznaczył w spadku cały swój majątek na budowę tej szkoły dla sierot i biedoty, ale dzisiaj jest niestety na odwrót, jest to elitarna szkoła dla najbogatszych. Wspominam o niej dlatego, że ta gotycka konstrukcja też jest dziwnie podobna do Hogwartu, szkoły małych magów. Szkoła Heriot jest podzielona na 4 części, każda ze swoim herbem i nazwą: Lauriston (kolor zielony), Greyfriars (biały), Raeburn (czerwony) i Castle (niebieski). Wygląda na to, że stały się one przykładem dla nazw 4 wież Hogwartu: Slytherin, Hufflepuff, Gryffindor i Ravenclaw.

DSC_0095

Nie sposób nie wspomnieć o najbardziej kochanym bohaterze cmentarza Greyfriars: psie Bobby, który w XIX-wiecznym Edynburgu zasłynął tym, że po śmierci swojego pana, policjanta, który zmarł na gruźlicę, czuwał przy jego grobie aż do swojej śmierci, 14 lat później. Bobby’iemu postawiono mały pomnik przy jednej z bram cmentarnych i tablicę pamiątkową z różowego marmuru. Piesek, sky terrier, został pochowany przy wejściu na cmentarz.

DSC_0101
Bobby

DSC_0102

3 uwagi do wpisu “119. Duchy, Bobby i Voldemort. Cmentarz Greyfriars.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s