Najlepsza whisky to szkocka whisky. Nie ma podróży do Szkocji bez napicia się szklaneczki szkockiej. Wszyscy w Szkocji piją whisky. A co z tymi, którzy mocnych trunków nie piją? Te frazesy są prawdziwe tylko w połowie, albowiem tak naprawdę to Szkoci piją swoją whisky tylko sporadycznie, a uwielbiają za to niezliczone gatunki swojego piwa. Kto więc zapija się słynną szkocką? Turyści 🙂

Prawie 90% wyprodukowanej whisky wysyła się zagranicę, jest to jeden z najbardziej pożądanych towarów eksportowych. Szkocka whisky jest produkowana wyłącznie w Szkocji i ze szkockich składników.

DSC_0201 DSC_0202 DSC_0203 DSC_0204 DSC_0205 DSC_0206 DSC_0207

Oryginalną szkocką whisky jest tylko ta, która jest wykonana ze słodu jęczmiennego, w destylatorni szkockiej i do jej produkcji można dodać inne zboża, pod warunkiem że każde z nich najpierw zostanie zmielone na mąkę. Ta masa fermentuje dzięki naturalnie wystepujacym w niej enzymom i dodawanym naturalnym drożdżom. Whisky destyluje się do osiagnięcia 94,8 stopnia w taki sposób, żeby zachowała smak i aromat pierwotnych produktów. Szkocka musi leżakować min. 3 lata w baryłkach ze szkockiego dębu i na terenie Szkocji. W końcu, do oryginalnej szkockiej whisky można dodać, jeśli jest taka potrzeba, wyłącznie wodę destyowaną i karmel. Szkocka whisky jest butelkowana jako alkochol o mocy min. 40 stopni. Jeśli ma mniej stopni, to już nie jest prawdziwą szkocką.

Istnieje 5 kategorii tego trunku:

Single Malt Scotch Whisky czyli destylowana jeden raz z jednego rodzaju słodu, jednego zboża, Musi dojrzewać w Szkocji.

Single Grain Scotch Whisky czyli ta bardzo podobna do tej pierwszej, z tą różnicą, że można do niej dodać całe ziarno innego zboża i która nie spełnia warunków typu pierwszego.

Blended Scotch Whisky czyli mieszanka 2 lub więcej whisky z kategorii wyżej wymienionych.

Blended Malt Scotch Whisky czyli mieszanka whisky pierwszego typu i rozlewana w różnych destylatorniach.

Blended Grain Scotch Whisky czyli mieszanka whisky drugiej kategorii i rozlewana w różnych destylatorniach.

Jest obowiązkiem podawać tę informację na etykiecie każdej butelki.

Proces produkcji kopiuję z Wikipedii:

„Surowiec do produkcji szkockiej whisky stanowi jęczmień w postaci mieszaniny słodu i nieskiełkowanego ziarna, a także – choć zdecydowanie rzadziej – „czyste” nieskiełkowane ziarno. Pierwszym etapem produkcji jest słodowanie (malting), polegające na kiełkowaniu ziaren zboża w odpowiednio wilgotnym i ciepłym środowisku. Kiełkujące ziarna zawierają enzymy (m.in. amylazę) pomagającą rozbić zawartą w jęczmieniu skrobię na cukry proste i dwucukry (przede wszystkim maltozę), które z kolei stanowią główny surowiec fermentacjo alkocholowej. Skiełkowane ziarno następnie osuszane jest gorącym powietrzem. Szkoci wędzą jęczmień w torfowym dymie. Whisky o najsilniejszych aromatach torfowych pochodzą głównie ze szkockiej wyspy Islay. Następny etap to zacieranie (mashing), gdzie osuszony słód (a raczej mieszanka słodu i nieskiełkowanego ziarna), zalewany jest gorącą wodą (ok. 65 st C) i mieszany w celu „otwarcia” ziaren i rozpuszczenia skrobi. Ostygły nieco zacier (wort) zalewa się drożdżami i przelewa do kotłów warzelniczych (washbacks), gdzie pozostaje tam fermentując przez około 2-3 dni. Uzyskany w ten sposób wywar zawiera ok. 12% do 16% etanolu i po przefiltrowaniu wędruje do destylacji. Większość gatunków szkockiej whiskey destylowana jest dwukrotnie, aby zapewnić jak najwyższą jakość i czystość destylatu. Otrzymany destylat ma ok. 80% zawartości alkoholu i po rozcieńczeniu z wodą destylowaną do poziomu ok. 63% w zasadzie niczym nie różni się od wódki. Swojego charakteru whiskey nabiera dopiero w trakcie wieloletniego leżakowania (przynajmniej trzy lata dla szkockich) w dębowych beczkach. W trakcie tego długotrwałego procesu alkohol wysyca się zawartymi w drewnie garbnikami nabierając wtedy właściwego sobie złocistego koloru oraz orzechowego posmaku. Whiskey szkockie leżakują w beczkach uprzednio użytych do produkcji bourbona, sherry, porto oraz innych. W trakcie leżakowania destylat stopniowo ulatnia się (ok. 2% do 3% objętości rocznie) tracąc tym samym swą moc. Zjawisko to w branży destylarskiej nosi nazwę „angel’s share” (działka dla aniołow). Gdy uzyska już odpowiednią dojrzałość, whisky wędruje do ostatniego przed butelkowaniem etapu, czyli mieszania (marrying and vatting). Jako że destylaty dojrzewające w różnych beczkach mają odmienne właściwości smakowe, zarówno ze względu na wiek, jak i rodzaj beczki: bourbonowe smakują „waniliowo”, sherry „słodko”, a porto „intensywnie”, gorzelnicy stworzyć mogą poprzez ich zmieszanie w odpowiednich proporcjach rozmaitą gamę stylów i smaków.”

Zainteresowanych liczbą i lokalizacją destylatarni szkockich w poszczególnych regionach kraju odsyłam do tego zestawienia:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Lista_destylarni_w_Szkocji

Ja w czasie podróży po Szkocji odwiedziłam jedną destylatornię, Deanston, w drodze do Stirling y St. Andrews. W czasie wycieczki po niej pokazano nam i wytłumaczono w skrócie kolejne etapy produkcji ich własnej whisky. Na końcu mieliśmy okazję skosztować różnych rodzajów ich produktu, ja tylko końcem języka spróbowałam tej najlepszej a resztę oddałam jednemu Brazylijczykowi, który zgłosił się na ochotnika, bo widział, jak cierpiałam… Był zachwycony:-)

DSC_0437 DSC_0438 DSC_0439 DSC_0440 DSC_0441 DSC_0442 DSC_0443 DSC_0444 DSC_0445 DSC_0446 DSC_0447 DSC_0448

Wyroby szkockich destylatorni z całego kraju są dostępne właściwie wszędzie, w formatach normalnych, maleńkich buteleczkach pamiątkowych, też w wielkich kilkulitrowych butlach. Szkocka to jeden z najpopularniejszych souvenirów z kraju Walecznego Serca.

 

 

Jedna uwaga do wpisu “120. W Szkocji po szkocku, czyli ze szklaneczką whisky śpiewając „God save the Queen…and Scotland!!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s