W czasie kolejnej wycieczki pojechałam do Stirling, dawnej stolicy szkockiego królestwa. Miasto urosłe wokół zamku Stirling było miejscem wielu bitew w krwawej historii Szkocji i Anglii. To tutaj trzymano prawie w niewoli Marię Stuart, Królową Szkotów, która urodziła nastepcę tronu i którego szybko  koronowano królem, nadając mu imię Jakuba VI króla Szkocji i Jakuba I króla Anglii i Irlandii. Stirling zaskoczyło mnie zielenią i przestrzenią wokół zamku. Te rozległe pola były w przeszłości świadkiem krwawych bitew, także tych z udziałem Walecznego Serca.

Wielki pomnik na cześć Wiliama Wallace’a widać z zamku, w oddali, wśród tych bitewnych pól właśnie. W środku zamczysko wydało mi się dosyć biedne, ale może to dlatego , że jestem przyzwyczajona do oglądania pałaców nieco okazalszych i piekniej zdobionych, głównie tych arabskich.

dsc_0384 dsc_0394

Natomiast widoki z zamku są wspaniałe! Do głównej bramy wiedzie długa eksplanada, która prowadzi do szerokiego dziedzińca. Po zamku oprowadził nas przewodnik opowiadając co nieco jego historię. Poza komnatami królewskimi można tam zobaczyć pomieszcznia służby, kuchenne, spiżarnie oraz śliczny ogród z zegarem słonecznym. Pracownicy kompleksu zamkowego są bardzo mili, odpowiadają na pytania, sami są przebrani w stroje z epoki. Zamek w Stirling jest jednym z największych i najważniejszych zamków w Szkocji.

Co jakiś czas pojawiają się newsy o kolejnych widzianych tam zjawach i duchach kobiet przemykających po korytarzach. Trudne do wytłumaczenia odgłosy kroków zanotowano także we współczesnych czasach. W jednym z tych przypadków mocno wystraszony robotnik pracujący przy renowacji Wielkiego Hallu nigdy już nie wrócił do pracy. Ostatnią zjawą zamku Stirling jest tajemnicza postać w kilcie, która została podobno sfotografowana w roku 1935. Wielokrotnie była ona także obserwowana przez żołnierzy, podczas swojego „rutynowego” spaceru od Ogrodów Douglasa do Starego Budynku Króla, gdzie następnie rozpływała się w powietrzu.

W drodze powrotnej do Edynburga widzieliśmy z daleka zamek Doune, a raczej jego ruiny. W roku 1974 w murach warowni nakręcono wiele scen genialnego filmu „Monty Python i święty Graal” autorstwa znanej brytyjskiej grupy komicznej „Monty Python”. Ponadto, Doune Castle został wykorzystany podczas realizacji bardzo popularnego serialu „Gra o tron” (Winterfell) y Outlander.

doune-castle winterfell

Wjeżdżając do Edynburga zatrzymałam się na chwilę w portowej dzielnicy Leith, gdzie z bliska podziwiać można przepiękne mosty. Nakwiększe wrażenie sprawia most Forth Bridge…

bridge dsc_0492

 

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s