St. Andrews to przepiękne duże szkockie miasto znane m.in.  z golfa i 3-go najstarszego uniwersytetu w Wielkiej Brytanii. Od razu w oczy rzuciły mi się kolorowe i pełne ludzi ulice. Miasto jest pełne uczniów i studentów. Świeciło mi jesienne szkockie słońce i to sprawiało, że miasto i jego gwar nabierały życia.

Przyjechałam do St. Andrews w porze obiadowej i przed zwiedzaniem od razu poszłam na obiad, w czasie którego nie mogłam się oprzeć gorącej herbacie podawanej w czajniczkach w zimowych czapkach. Było drogo, ale pysznie i cieplutko. Nawet siedzenia ubrano w szkocką kratę. Po obiedzie rozpoczęłam tour po mieście, zaczynając od zweidzania najpopularniejszych ulic w centrum. W St. Andrews znajduje się także znana lodziarnia, gdzie sprzedaje się najlepsze a Wielkiej Brytanii lody. Oczywiście kolejka była taka, że po dojściu do kasy lody wydały się naprawdę najlepsze na świecie. Ruiny katedry w Saint Andrews opowiadają zwiedzającym historię religijnych pogromów i historię relikwi św. Andrzeja, patrona Szkocji, które zostały tu przywiezione z Grecji przez jednego ze świętych (Regulus). Wstęp na teren katedry, dziś w ruinach, jest bezpłatny i bardzo polecam spacer między grobami i resztkami budowli, po soczyście zielonej trawie. Dawna wieża katedry jest dziś dostępna za opłatą 4,5 funta, można podziwiać z niej panoramę miasta. Sama katedra pochodzi z XIV wieku, kiedy to została dokończona po wielu perypetiach. Przez wiele lat była najwyższą budowlą Szkocji.

Zamek a właściwie jego ruiny, znajduje się nad brzegiem Morza Pólnocnego, szczególnie zachwycająco wyglądają w czasie zachodu słońca. Kiedyś był siedzibą arcybiskupa miasta, dziś można obejrzeć w nim sieć tuneli i fos, co jest jego cechą charakterystyczną.

pasqual-galianni-2-610x260

st-andrews-castle-winter
Zamek

St Andrews jest kolebką golfa, znajduje się tutaj najstarsze pole golfowe na świecie, Old Course, i to tutaj własnie ustanowiono zasady gry w golfa. Pole golfowe także można zobaczyć i zwiedzić. Czy można sobie zagrać, nie wiem, hahaha. Szkocja jest drugim po Islandii krajem z największą ilością pól golfowych na mieszkańca. Większość z nich są darmowe. Golf był jednym z ulubionych sportów królowej Marii Stuart.

Do dziś pole golfowe Old Course jest uznawane przez najlepszych graczy świata za najbardziej perfekcyjne miejsce do gry.

18th-hole-old
Old Course, pole golfowe

Sklepy i restauracje znajdziecie w całym centrum, chociaż te najbardziej znane z nich są na ulicy Market Street.

Bardzo polecam spacer po 3 plażach miasta, jedna z nich była scenerią dla wyścigu rydwanów w głośnym filmie „Rydwany Ognia”. Oczywiście musiałam zamoczyć nogi w Morzu Północnym, jak robię to w każdym kolejnym morzu/oceanie, które odwiedzam. Nawet nie było lodowate jak myślałam.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s