Glasgow!

Po dłuższej przerwie muszę wrócić do pisania, bo podróże mi się nawarstwiają a ja sie obijam. Ostatnim miejscem, o którym chcę napisać kończąc szkockie tematy jest fantastyczne Glasgow, obok Edynburga największe i najważniejsze miasto  w Szkocji. Jest trzecim pod względem wielkości i ważności miastem w Wielkiej Brytanii. Do Glasgow dojechałam szybciutko lokalnym pociągiem-metro, wysiadłam w samym centrum miasta. To, co pierwsze mnie zaskoczyło to metro, pociągi są bardzo niskie i malutkie. Nazywane jest popularnie Clockwork orange, czyli mechaniczna pomarańcza.

Ma tylko jedną linię i jeździ w kółko. W Glasgow mieszka około 8 i pół tysiąca Polaków.

maxresdefault indice

Dzień był słoneczny i ciepły. Miasto było pieknie rozświetlone i spacerując po jego centrum mogłam podziwiać cały jego splendor. Centrum miasta jest wesołe, hałaśliwe, pełne ludzi i śpiewających kapel ulicznych. Glasgow to metropolia. Dziś jest miastem o charakterze post-industrialnym, przemyslowym, nowoczesne, popularne wśród młodych Brytyjczyków. Jak każde europejskie miasto ma jednak swoje starsze, zabytkowe centrum, serce Szkockiego Królestwa, gdzie znajduje się przepiękna katedra i położony obok cmentarz ze szkockimi osobistościami tam pochowanymi. Wieże uniwersyteckie starej i zaytkowej uczelni w Glasgow ozdabiają panoramę miasta. Samą panoramę można podziwiać ze wzgórza cmentarnego za katedrą. Obok katedry znajduje się ogromny budynek starego szpitala wojskowego.

Miasto jest pełne klubów, pubów, barów i restauracji. Dzisiaj Glasgow jest najważniejszym ośrodkiem ekonomicznym i biznesowym Szkocji, swoje siedziby ma tutaj ponad 12 tysięcy różnych firm. Wszyscy też słyszeliśmy na pewno o Glasgow Rangers, Celtics y Patrick Thistle, to są 3 najważniejsze drużyny piłkarskie z Glasgow. Spacerując po ulicach miasta zrobiłam wiele zdjęć, zobaczcie sami czy i Wam się spodoba miasto tak samo jak mnie!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s