Wakacje na Wyspach Kanaryjskich to zawsze udane wakacje, stąd jak nie wiesz, gdzie się wybrać, wybierz się na Kanary. Tu zawsze jest piękna pogoda, ciepło, są plaże, krajobrazy, ocean, zachody słońca, wydmy, góry, pyszne jedzenie i serdeczni ludzie. Tym razem padło na La Palmę, niewielką wysepkę położoną najdalej od Afryki. Jej stolica to Santa Cruz de la Palma, największe obok Los Llanos de Ariadne miasto wyspy. Nazywana jest przez Hiszpanów La Isla Bonita czyli Piękna Wyspa i to przekonało nas do spędzenia tu prawie dwutygodniowych wakacji. Nabardziej znaną atrakcją turystyczną jest…niebo nocą. Na Palmie znajduje się międzynarodowe i najważniejsze w Europie centrum astrofizyczne i astronomiczne, gdzie bada się i ogląda Kosmos. Jako że w centrum wyspy mamy wysokie na ponad 2000 m góry, to też i widoki nocnego nieba są tu imponujące. Przy bezchmurnym niebie widać gwiazdy, niektóre planety, Drogę Mleczną i oczywiście desycy meteorytów. To gwiaździste niebo widać z wielu miejsc na wyspie, najlepiej oczywiście wjechaćdo góry, do jednego z licznych punktów obserwacyjnych. Poza niebem są tu czarne wulkaniczne plaże, krystaliczna woda Atlantyku, cale połacie wyspy obsadzone platanowcami, trasy górskie, soczyste zielone lasy na północy.

Apartament w Gran Canaria, 8km od lotniska

Spędzilam tu 12 dni w drugiej połowie września i wciąż było bardzo ciepło, słonecznie, chociaż przez pierwsze dni niebo wieczorami bylo zachmurzone i trzeba było czekać na gwiazdy. Nie ma lotu bezpośredniego na Palmę ani z Hiszpanii ani z Polski, musieliśmy kupić 2 loty, z Walencji na Gran Canaria i stamtąd, następnego dnia rano, na Palmę. Po przylocie wynajęliśmy samochodzik i popędziliśmy w stronę hotelu. W czasie drogi okazał się, że wynajęłam apartament przez pomyłkę we wschodniej części wyspy, zamiast na zachodniej… Niby nic, a jednak pomyłka mogła zaważyc na całym pobycie. Otóż, na wschodnim wybrzeżu pogoda jest w kratkę, często niebo jest zachmurzone i generalnie jest ¨smutniej¨, jak to określili mieszkańcy. Wystarczy jednak przejechać samochodem ze wschodu na zachód i, po wyjeździe z najdłuższego tunelu górskiego, jakby ktoś użył czarodziejskiej różdżki… słońce! Dokładnie tak, wyjeżdżasz z tunelu i jakbyś znalazła się na innej wyspie. A wszystko to przez pasmo wysokich gór przecinające wyspę na pół.

Nasza reakcja była natychmiastowa. Szukanie wolnego apartamentu w booking.com na szybko w samochodzie, znaleźliśmy mieszkanie w miasteczku Tazacorte i na szczęście obyło się bez zgrzytania zębami.

cdn.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s